İletişim

Merkezimiz Tüm Ulaşım Araçlarıyla Kolayca Ulaşılablir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Evlilik ya da cinsel birleşmeden 2-3 gün öncesinde yaptırılır. Geçici kızlık zarı tamiri, öncesinden kalan yırtık zar dokusunun birleştirilmesi işlemidir. Vajina duvarının devamı olan zar dokuları birleştirilir ve dikilir. Zar dikimi için özel ameliyat iplikleri kullanılır. Operasyondan bir ya da iki gün sonra iplikler vücut tarafından emilir.

Uygulama sırasında genellikle lokal anestezi kullanılır. Ameliyat korkusu olanlara genel anestezi uygulanır. Geçici kızlık zarı dikimi işleminden sonra kişi günlük yaşantısına dönebilir. Operasyondan sonra 2-3 gün içerisinde cinsel birleşme yaşanmalıdır. Aksi takdirde yeniden yırtık oluşabilir.

Uygulama süresi 5-10 dakikadır. Uygulamadan sonra uzman jinekolog tarafından ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilir.
Geçici Kızlık Zarı Tamirinden Sonra…

İşlemden sonra bir ya da iki gün boyunca dinlenilmesi tavsiye edilir. İlk gün uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Ayrıca Vajen bölgesi kuru tutulmalıdır.

İlk haftada doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Operasyondan sonra kişiye nasıl pansuman yapılacağı öğretilir. İlk bir ya da iki gün pansuman yapılması yeterli olacaktır. operasyondan bir yad da iki gün sonrasına kadar havuza ya da denize girilmemelidir. Ayrıca ağır spor aktivitelerinden de kaçınılmalıdır. Vajen bölgesine gelebilecek darbelere dikkat edilmelidir. Ayrıca bacakların aşırı açılmaması ve Vajen bölgesinin gerilmemesi gerekir.

Operasyondan sonra hafif kanamaların olması normaldir. Hafif şiddette ağrı ya da sızı da olabilir. Kabızlık operasyonu riske sokacak etkenlerdendir. Bağırsağı yormayan yumuşak yiyecekler tüketilmeli, bağırsaklar yorulmamalıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonu dışarıdan kesinlikle anlaşılamaz. Operasyon sonrasında, operasyonu yaptıran kişilerin psikolojilerinde belirgin bir rahatlama görülür. Kişinin öz güveni yerine gelmiş olur. Ayrıca kişi açısından oluşabilecek toplumsal baskılar ve sorunlarda giderilmiş olur. Günümüzde birçok kişi geçici kızlık zarı tamiri işlemini bu nedenlerden dolayı tercih eder.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

Etkileri kalıcı olan bir yöntemdir. En bilinen uygulama türü Flep yöntemidir. Son zamanlarda Flep yöntemi ile lazer teknolojisi birleştirilmiş, ortaya daha hızlı ve daha iyi sonuçlar veren yepyeni bir yöntem çıkmıştır. Lazer ve Flep yöntemi, ülkemizde ve dünyada en çok uygulanan ve yaygın olan yöntemlerdendir.

Flep yöntemi mikrocerrahi ile yapılır. Yöntemde lazer teknolojisi kullanılması, dikiş atılmasına gerek kalmamasını sağlar. Kızlık zarı dikimi Flep yöntemi, birçok kişinin memnun kaldığı bir yöntemdir.

Uygulama, kadın doğum uzmanları ve uzman jinekologlar tarafından yapılır. Yöntemde kullanılan Flep, bir tr doku kaydırma işlemidir. Vajina duvarının arka kısmından alınan dokular, kızlık zarının bulunduğu yere dikilir bir anlamda yeni bir kızlık zarı oluşturulur.

Vajina duvarından alınan yeni dokular, vajina duvarının üstünden başlanarak dikilir. Bir tür asılma işlemi yapılmış olur. Aynı doku, vajinanın yan duvarlarına da tutturulur. Bir anlamda vajinadan alınan parça, tıpkı bir perde gibi vajina duvarlarına gerilir. Amaç cinsel birleşme sırasında kanamanın gerçekleşmesidir. Bu yöntemle kanama bir anlamda taklit edilmiş olunur.

Operasyon, lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi, kişide ameliyat korkusu varsa tercih edilir. Eğer operasyonun genel anestezi altında yapılması kararlaştırılmışsa, kişinin en az 6 saat öncesinden aç ve susuz kalması gerekir. Operasyon 10-15 dakika gibi bir zamanda biter. Eğer vajina daraltma operasyonu ile birlikte yapılacaksa süreye 20 dakika daha ilave edilir.

Operasyonun herhangi bir riski yoktur. Ancak, uzman jinekolog ve kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman jinekolog ve kadın doğum uzmanının tecrübeli olması ve daha önce bu tür operasyonları birçok defa yapmış olması önemlidir.

Operasyon steril bir ortamda gerçekleştirilir. Bu yüzden enfeksiyon riski bulunmaz. Uzman jinekolog ve kadın doğum uzmanları, hasta mahremiyetine önem verirler.
Kalıcı Kızlık Zarı Dikiminden Sonra…

Kalıcı kızlık zarı dikimi kesinlikle dışarıdan anlaşılamaz. Uzman bir jinekolog muayenesinde belli olacak bir durumdur.

Operasyondan sonra ilk gün dinlenilmesi gerekir. İlk gün uzun süre ayakta durulmaması gerekir. İlk haftalarda ise ağır kaldırmak ya da ağır aktivitelerde bulunmak riskli olabilir. Operasyondan sonra aynı gün içinde kişi günlük yaşantısına dönebilir. Doktorun verdiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılmalıdır.

İlk haftalarda havuza ya da denize girilmesi riskli olabilir. Operasyondan bir hafta sonra doktor kontrolüne gelinmesi gerekir. Ayrıca bir hafta boyunca Vajen bölgesinin kuru tutulması gerekir. Doktor tarafından pansuman yapılabileceği gibi doktorun tarif ettiği gibi kişi kendisi de evde pansuman yapabilir.